Kuźnice - Karczmisko - Hala Gąsienicowa - Murowaniec (Skupniów Upłazem)
Niebieski szlak z Kuźnic prowadzący przez Skupniów Upłaz jest najpopularniejszym dojściem do Doliny Gąsienicowej. Do Karczmiska (1499m) szlak prowadzi cały czas równomiernie pod górę. Na Karczmisku, zwanym również Przełęczą między Kopami, kończy się zasadniczy fragment podejścia. Za przełęczą wygodna ścieżka, już bez większych zmian wysokości, doprowadza do schroniska Murowaniec. Ze szlaku piękne widoki najpierw na Podhale, a póżniej na całe otoczenie Doliny Gąsienicowej.
Wyruszając z Kuźnic przekraczamy most na Bystrej, a następnie skręcając w lewo wchodzimy w las. Droga prowadzi jednostajnie pod górę i po kilku minutach doprowadza do skrzyżowania z zielonym szlakiem na Nosal. Niebieski szlak do Murowańca skręca tutaj ostro w prawo. Po przejściu kolejnych kilkuset metrów droga znowu zdecydowanie zmienia swój kierunek, odbijając tym razem w lewo. Zataczając łuk szlak wyprowadza na niepozorny wierzchołek Boczania. Na Boczaniu droga jeszcze raz załamuje się w lewo, zwracając się na wschód.
Po około 40-50 minutach od Kużnic szlak wyłania się powoli z lasu. Wkrótce następuje fragment stromego podejścia prowadzącego kamiennymi schodami, po zakończeniu którego wydostajemy się na grzbiet Skupniów Upłazu, rozdzielającego Dolinę Jaworzynki od Doliny Olczyskiej. W niektóych opracowaniach, w odniesieniu do grzbietu, można spotkać się z nazwą Skupniowy Upłaz. Dalszy fragment szlaku prowadzi odkrytym grzbietem z ładnymi widok na Kopieniec, który góruje nad Doliną Olczyską. Powyżej Skupniów Upłazu trawersujemy zbocze Wielkiej Kopy Królowej. Otwiera się tutaj widok na Dolinę Jaworzynki, którą biegnie zółty szlak z Kuźnic. Idąc ostatnie kilkadziesiąt metrów stromo pod górę dochodzimy do Przełęczy między Kopami, zwanej również Karczmiskiem. Z przełęczy rozciąga się interesująca panorama, która obejmuje m.in. Giewont z jego łagodnym południowym zboczem, przełęcz Krzyżne, a przy dobrej pogodzie także masyw Babiej Góry.
Niebieski szlak z Karczmiska w stronę Hali Gąsienicowej wytyczony jest wygodną ścieżką, która prowadzi przez Królową Rówień. Powoli otwiera się przed nami wspaniała panorama Doliny Gąsienicowej z Granatami, Kozim Wierchem, Świnicą i najbardziej imponująco wyglądającym Kościelcem. Dolina Gąsienicowa obejmuje obszar ograniczony od zachodu granią odchodzącą od Kasprowego Wierchu ku Uhrociu Kasprowemu, od wschodu granią biegnącą przez Grananty i Żółtą Turnię, zaś granicę południową stanowi grań od Kasprowego Wierchu przez Świnicę, Zawrat do Koziego Wierchu. Grań Kościelca rozdziela dolinę na dwie części. W odnodze wchodniej leży Czarny Staw Gąsienicowy, natomiast w odnodze zachodniej położonych jest kilkanaście stawów, z których największy jest Zielony Staw.
Za Królową Równią szlak sprowadza nieco w dół na Halę Gąsienicową. Po prawej mijamy Centralny Ośrodek Szkolenia PZA ''Betlejemka''. Jeśli chcemy ominąć schronisko Murowaniec, to za ''Betlejemką'' powinniśmy pójść ścieżką w prawo, zaś idąc w lewo dojdziemy do schroniska. Dojście z Kuźnic do Murowańca zajmuje około 1.30 godziny. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnicy, Koziego Wierchu, czy też Przełęczy Krzyżne.